Ndërlidhjet

BEOGRAD


Prokurori serb për krime të luftës, ka ngritur aktpadi kundër një ish pjesëtari të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për krime të kryera në fund të 90-ve.
Anton Lekaj akuzohet për vrasje dhe torturë në qytetin e Gjakovës në qershor, 1999, pas tërheqjes së forcave serbe të sigurisë.
Ai u arrestua vitin e kaluar në Mal të Zi dhe u transferua në Serbi.
Lekaj është shqiptari i parë nga Kosova që do të dalë para gjykatës serbe.
XS
SM
MD
LG