Ndërlidhjet

TOULOUSE


Kompania Airbus e prezantoiaeroplanin më të madh të udhëtarëve në botë A 380.
Në mesin e 5 mijë mysafirëve ishin presidenti francez Zhak Shirak, kancelari gjerman Gerhard Schroeder, kryeministri britanik Tony Blair dhe ai spanjol Jose Luis Zapatero.
"Kjo është fluturakeja më ngacmuese në botë. Është simbol i fuqisë ekonomike, i inovacionit teknik, i përkushtimit, dhe mbi të gjitha, i bindjes se mund të konkurojmë dhe të fitojmë në tregun global", tha kryeministri britanik Tony Blair.
A 380 ka dy kate, mund të mbajë deri 853 udhëtarë, ndërsa pritet shërbimet t'i fillojë në vitin 2006.
XS
SM
MD
LG