Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtëpia e Bardhë tha se Shtetet e Bashkuara kanë aplikuar sanksione kundër 8 kompanive kineze që e ndihmojnë Iranin me programe bërthamore.
Ndërkaq në Moskë, ministri i Jashtëm i Rusisë i hodhi poshtë shqetësimet e Uashingtonit se Irani ka program të fshehtë bërthamor.
Sergei Lavrov tha se programi bërthamor i Iranit është paqësor dhe nuk ka arsye të besohet se do të ndryshojë.
Moska bashkëpunon me Teheranin në ndërtimin e një reaktori bërthamor në jug të Iranit.
XS
SM
MD
LG