Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti amerikan George Bush sot do betohet për mandatin e tij të dytë. Më shumë se gjysmë milioni njerëz pritet të marrin pjesë në inaugurimin e sotëm në Uashington, i cili do ta përcillet nga masa te ashpra të sigurisë.
Mbrëmë në një manifestim, presidenti Bush tha se inaugurimi është një kohë për bashkimin e vendit.
"Mezi po pres që t'i flas vendit dhe botës, dhe ajo që do të them është: "Ne e duam lirinë e Amerikës dhe cdokush meriton të jetë i lirë", ka thënë Bush.
Presidenti amerikan do të shfrytëzojë fjalimin e tij inagurues që të paraqesë palent e tij për mandatin e ardhshëm 4 vjecar.
XS
SM
MD
LG