Ndërlidhjet

KIJEV


Parlamenti i Ukrainës ka vendosur që inaugurimi i Viktor Yushchenkos si president të mbahet të dielën. Votimi erdhi pak kohë pasi Gjykata Supreme refuzoi apelin e fundit të Viktor Yanukovichit, që sfidonte rezultatet e zgjedhjeve të 26 dhjetorit.
Yanukovichi dhe avokatët e tij thanë se nuk do të lëshojnë pe dhe se do të paraqesin rastin e tyrë para Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut.
Ndërkohë, presidenti rus Vladimir Putin, që më parë ka përkrahur Yanukovichin, i uroi sot fitoren Viktor Yushchenkos.
XS
SM
MD
LG