Ndërlidhjet

PEKIN


Sekretari i jashëtm britanik Jack Straw ka arritur në Kinë, në mes të kontradiktave rreth komenteve të tij rreth heqjes së embargogs së armëve. Straw tha javën e kaluar se embargoja e armëve e Bashkimit Evropian ndaj Kinës mund të hiqet brenda 6 muajve të ardhshëm. Zëdhënësi i i Ministrisë së Jashtme kineze Kong Quan përshëndeti këtë lëvizje:
"Ne besojmë se embargoja e armëve do duhej të hiqej. Kjo nuk përshtatet me zhvillimin e Kinës dhe marrëdhëniet bilaterale me Bashkimin Evropian", tha Kong.
Japonia dhe Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar heqjen e embargos së armëve.
XS
SM
MD
LG