Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara u betua si presidenti i 43-të, dhe tha se në mandatin e tij të dytë do të luftojë për paqen, lirinë dhe drejtësinë në mbarë botëm.
Bushi tha se është i bindur se të gjithë njerëzit te të gjithë popujt e duan lirinë, por shtoi se Shtetet e Bashkuara nuk do t'ua imponojnë sistemin e tyre popujve, të cilët kanë tradita të ndryshme.
Ceremoniali i inaugurimit u zhvillua nën masa të rrepta sigurie, ndërsa u ndoq nga rreth 500 mijë njerëz.
XS
SM
MD
LG