Ndërlidhjet

BANDA AÇEH, INDONEZI


Grupet humanitare sot kanë tërhequr vërejtjen që do të ishte tepër herët që ushtria amerikane të tërhiqet nga operacionet urgjente për ndihmë viktimave të cunamit në Azi. Këto komente u bën pas paralajmërimeve të djeshme amerikane se forcat e Shteteve të Bashkuara do të tërhiqen duke i bartur përgjegjësitë për operacionet humanitare te "vendet përkatëse dhe organizatat ndërkombëtare".
Agjencia AP informon se numri i viktimave të tërmetit nënujor dhe të cunamit sillet prej 158 mijë e deri në 221 mijë njerëz.
XS
SM
MD
LG