Ndërlidhjet

BAGDAD


Ambasada kineze në Irak ka konfirmuar lirimin e tetë pengjeve kineze, pas bërjes publike të një vidioje, ku bëhej i ditur lirimi i tetë qytetarëve kinezë.
"Tetë kinezë të rrëmbyer janë liruar pasi Kina ka këshilluar qytetarët e vetë të mos udhëtojnë në Irak. Ata janë mirë dhe qeveria kineze nuk ka paguar për lirimin e tyre", thuhet në videon, ku flet arabisht një person i paidentifikuar.
Një grup militant ka deklaruar se ka ekzekutuar 15 anëtarë të Gardës Kombëtare të Irakut, që ishin rrëmbyer këtë muaj në veriperëndim të Bagdadit.
Gjatë 24 orëve të fundit mbi 40 veta kanë humbur jetën në Irak si pasojë e sulmeve në pjesë të ndryshme të vendit. Një grup militan
Në të tjera zhvillime irakianët në mërgim po tregojnë pak interes për të marrë pjesë në votimet e 30 janarit, cfarë mundësohet nga programi i votimit në distancë, organizuar nga Organizta ndërkombëtare e Migracionit.
XS
SM
MD
LG