Ndërlidhjet

ATHINË


Presidenti i Maqedonisë Branko Cërvenkovski e ka quajtur shantazh kërkesën e Greqisë që Maqedonia ta ndërrojë emrin nëqoftëse dëshiron të bëhet anëtare e NATO-s dhe e Bashkimit Evropian.
Në intervistën dhënë gazetës greke Kathimerini, Cërvenkovski tha se Greqia e shfrytëzon pozitën e saj në BE dhe NATO për të ushtruar presion.
Athina pohon se përdorimi i emrit Maqedoni nga fqiu i saj implikon pretendime territoriale ndaj provincës greke me të njëjtin emër.
XS
SM
MD
LG