Ndërlidhjet

PRISHTINË


Sllavisha Petkoviq është emëruar ministër për Kthim dhe Komunitete pranë Qeverisë së Kosovës. Petkoviq ka qenë bartës i listës së Iniciativës Qytetare Serbia. Me pranimin e postit shënohet hapi i parë i përfshirjes së subjekteve politike të serbëve të Kosovës në institucionet vendore, pas zgjedhjeve të tetorit.
Ndërkohë edhe posti i Ministrit të Bujqësisë e pylltarisë në Qeverinë Haradinaj, ashtu si dhe në qeverinë parardhëse, është paraprë për pakicën serbe, por deri tani nuk ka asnjë kanidaturë për këtë post.
XS
SM
MD
LG