Ndërlidhjet

UASHINGTON


Departamenti amerikan i shtetit tha se sekretarja e re e shtetit Condoleezza Rice do ta vizitojë Evropën dhe Lindjen e Mesme në fillim të shkurtit, në udhëtimin e saj të parë si kryediplomate e Shteteve të Bashkuara.
Zyrtarët thanë se Rice do të ndalojë në shtatë kryeqendra evropiane, si dhe do t'i vizitojë Turqinë, Izraelin dhe territoret palestineze.
Zëvendës ndihmës sekretari i shtetit David Satterfield i tha konferencës për Lindjen e Mesme se presidenti George Bush është i përcaktuar personalisht të agazhohet në zgjidhjen e konfliktit izraelito-palestinez.
XS
SM
MD
LG