Ndërlidhjet

TEHERAN


Një zyrtar i lartë i Iranit tha se zgjedhjet në Irak paraqesin "hap të madh" drejt pavarësisë së vendit.
Agjencia iraniane e lajmeve IRNA e transmeton anëtarin e parlamentit Alaeddin Boroujerdi, të ketë thënë se zgjedhjet janë "hap i madh për irakienët drejt një regjimi të pavarur dhe popullor".
Televizioni shtetëror i Iranit, disa ditë me radhë i ka transmetuar reklamat për shiitët irakienë, mbështetës të Ajatollahut të Madh Ali al-Sistani, udhëheqësin shpirtëror të shumë shiitëve irakienë.
XS
SM
MD
LG