Ndërlidhjet

KABUL


Autoritetet afgane kanë ndërmarrë një nismë për t'i grumbulluar raketat amerikane Stinger, të mbetura nga lufta e viteve të 80-ta kundër armatës Sovjetike.
CIA i furnizoi me qindra Stingerë kryengritësit muxhahedinë, të cilët i përdorën ato kundër helikopterëve dhe aeroplanëve sovjetikë, përpara se Moska t'i tërheqë trupat nga Afganistani në 1989-ën.
XS
SM
MD
LG