Ndërlidhjet

JERUSALEM


Efraim Kishon, i mbijetuari i Holokaustit, një ndër shkrimtarët më të njohur dhe më të përkthyer të Izraelit, ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Zvicër në moshën 80 vjeçare.
Kishon i mbijetoi kampet naziste, dhe në 1949 nga Hungaria emigroi në Izrael, ku shkroi satira politike dhe sociale në shtypin izraelit, kurse më vonë edhe libra, të cilat janë përkthyer në 37 gjuhë të botës.
XS
SM
MD
LG