Ndërlidhjet

MOSKË


Presidenti rus, Vladimir Putin, dhe udhëheqësi palestinez, Mahmud Abaz, pas takimit të sotëm, përmes një deklarate të përbashkët, kanë bërë thirrje për rifillimin e bisedimeve izraelito-palestineze.
Putin ka shprehur mbështetje për politikat e nisura nga Abaz.
"Rusia mbështet hapat e marrë nga udhëheqja e re palestineze në reformimin e strukturave qeverisëse. Besojmë se tani është shumë e rëndësishme të punohet në parandalimin e akteve terrosite, të zhvillohet një dialog i brendshëm palestinez në interes të arritjes së një zgjidhje me Izraelin", tha Putin.
Pas vizitës në Moskë pritet që së shpejti Abas të qëndrojë dhe në Uashington.
XS
SM
MD
LG