Ndërlidhjet

TBILISI


Kryeministri i Gjeorgjisë Zurab Zhvania vdiq sot nga rrjedhja e gazit në një banesë në Tbilisi.
Ministri i Brendshëm Vano Merabishvili tha se nuk ka arsye të besohet se vdekja e kryeministrit 41 vjeçar është e inskenuar.
Zhvania ishte pjesë e opozitës kundër ish presidentit Eduard Shevardnadze, dhe luajti një rol të madh në të ashtuquajturin "revolucion të trëndafiltë", që çoi në përmbysjen e Shevardnadzes pas akuzave për mashtrime në zgjedhjet në nëntor 2003.
XS
SM
MD
LG