Ndërlidhjet

VJENË


Koordinatori special i Paktit të Stabilitetit, Erhard Busek, në një intervistë për të përditshmen austriake, Die Presse, ka vlerësuar se viti 2005 mund të jetë vendimtar për Ballkanin dhe ka sinjalizuar se bashkësia ndërkombëtare nuk po i kushton vëmendjen e duhur këtij rajoni. Duke folur për Kosovën, Busek ka thënë se të gjithë angazhohen për të gjetur një zgjidhje, por propozime në tavolinë ende nuk ka, për të shtuar se Kosova është një bombë e kurdisur në Ballkan.
Busek ka konkluduar se mbajtja e gjendjes aktuale në Kosovë është e pamundur, njësoj si edhe pavarësia e menjëhershme.
XS
SM
MD
LG