Ndërlidhjet

KIJEV


Ukraina do ti tërheq gradualisht të 1600 ushtarët e saj në Irak, ka thënë sot ministri i jashtëm, Borys Tarasyuk. Ai mëtutje tha se kjo tërheqje do të filloj pas konsultimeve me Uashingtonin dhe me autoritetet e Bagdadit. Zoti Tarasyuk ka thënë se tërheqja e ushtarëve do të bëhet në mënyrë graduale dhe do të zëvendësohet me instruktorë dhe me prani tjetër civile. Në Irak aktualisht gjenden 1600 pjesëtarë të ushtrisë së Ukrainës.
XS
SM
MD
LG