Ndërlidhjet

KOPENHAGË


Votuesit e Danimarkës i dhanë qeverisë së kryeministrit Anders Fogh Rasmussen besimin për mandatin e dytë, pas fushatës e cila u dominua nga debatet për kufizimin e emigracionit të të huajve.
Pas numrimit të votave, Partia Liberale dhe partnerët saj, Konservatorët dhe Partia Popullore do të kontrollojnë 95 nga 179 ulëset në Parlament, ndërsa opozita Social-demokrate 80 vende.
XS
SM
MD
LG