Ndërlidhjet

PEKIN


Kinezët në mbarë botën e kanë festuar Vitin e Ri Lunar. Duke u rënë daulleve dhe tingëlluar zilet, ata e përcollën vitin e Majmunit, që i hapi rrugën vitit të Gjelit.
Sipas besimeve të vjetra, zhurmat shërbejnë për t'i përzënë shpirtërat e këqinj.
Presidenti Hu Jintao u bëri thirrje të gjitha grupeve etnike kineze të ndihmojnë në zhvillimin e vendit, ndërsa urime dërguan edhe presidenti amerikan George Bush dhe ai rus Vladimir Putin.
XS
SM
MD
LG