Ndërlidhjet

NISË


Ministrat e mbrojtjes së vendeve anëtare të NATO-s janë takuar në Nisë të Francës, ku zgjerimi i misionit të NATO-s në Afganistan ishte ndër vendimet kyçe. Deri tani ky mision mbulon vetëm Kabulin, derisa pas mbledhjes së sotme do të shihet dërgimi i trupave të NATO-s dhe në pjesën perëndimore të Afganistanit.
Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar nga vendet e tjera të Aleancës që të marrin më shumë përgjegjësi në programet për aftësimin e trupave irakiane.
XS
SM
MD
LG