Ndërlidhjet

ROMË


Italia ka organizuar një ceremoni përkujtimore në 60 vjetorin e masakrimit të mijëra qytetarëve italianë nga partizanët jugosllavë.
Shkollat, zyrtarët e administratës dhe parlamenti kanë mbajtur në mesditë një minutë heshtje derisa flamujt ishin ulur ne gjysmë shtizë në Triste, në qytetin ku ndodhi masakra.
Në mes të viteve 1943 – '45 llogariten 5 mijë deri në 10 mijë qyetarë italianë të masakruar.
XS
SM
MD
LG