Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov tha se Rusia do t'i pranojë përpjekjet e ish-republikave sovjetike që kërkojnë të ndërtojnë politika të jashtme të ndryshme nga ajo e Moskës.
Këto deklarata janë bërë në prag të vizitës së Lavrovit në Ukrainë, derisa ka shtuar se Ukraina dhe Gjerogjia janë të lira të zgjedhin drejtimin e tyre. Ukraina e ka bërë të qartë se kërkon të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, derisa para revolucionit demokratik ka pasur Rusinë si qendër referimi në politikën e jashtme.
XS
SM
MD
LG