Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria amerikane njoftoi se një marinc amerikan është vrarë gjatë aksionit në provincën Anbar.
Prej fillimit të luftës në Irak në mars 2003, kanë humbur jetën të paktën 1.470 ushtarë amerikanë.
Ndërkohë, kryeministri John Howard tha se Australia do të dërgojë 450 trupa shtesë në Irak, për sigurimin e inxhinierëve japonezë dhe trainimin e forcave irakiene.
Vendimi i Australisë vijoi pasi Holanda vendosi t'i tërheqë trupat e saj nga rajoni.
XS
SM
MD
LG