Ndërlidhjet

BUSHHER – IRAN


Irani dhe Rusia kanë nënshkruar marrëveshjen për furnizimin me energji të uzinës bërthamore të Bushehrit, duke mundësuar funksionimin e reaktorit të parë bërthamor të Iranit.
Uashingtoni e ka akuzuar Teheranin se po përpiqet të prodhojë armë të shkatërrimit në masë, derisa nga Moska ka kërkuar të mos ndihmojë Iranin në këto projekte.
XS
SM
MD
LG