Ndërlidhjet

BAGDAD


Irakienët sot i varrosin disa nga viktimat nga shpërthimi i djeshëm në qytetin Hilla.
Zyrtarë lokalë të spitalit thanë se të paktën edhe 5 të tjerë kanë vdekur gjatë natës, duke e çuar numrin e viktimave në 120. Sipas tyre, janë plagosur140 veta.
Sekretari i përgjithshëm i KB dhe liderë të botës e dënuan sulmin. Kofi Annan tha se qëllimi i "akteve të vazhdueshme të dhunës së pakuptimtë" është "minimi i gjasave për një Irak demokratik". Ai u bëri thirrje të gjitha palëve "t'i lënë mënjanë dallimet e tyre dhe të punojnë së bashku në frymën e pajtimit kombëtar".
XS
SM
MD
LG