Ndërlidhjet

LONDËR


Progresi në zgjidhjen e konfliktit midis Izraelit dhe palestinezëve ka "implikime globale" dhe "nuk ka sfidë më të madhe politike" se sa Izraelit dhe palestinezëve t'u ndihmohet të arrijnë paqen, tha kryeministri britanik Tony Blair në hapje të konferencës ndërkombëtare për reformat palestineze.
Në takim marrin pjesë presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas, sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan, sekretarja amerikane e shtetit Condoleezza Rice, ministri i jashtëm rus Sergei Ivanov dhe shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian javier Solana.
Izraeli nuk merr pjesë.
XS
SM
MD
LG