Ndërlidhjet

TAJVAN


Mijëra njerëz kanë protestuar në jug të Tajvanit në shenjë proteste ndaj planeve të Kinës për miratimin e ligjit që nuk i lejon Tajvanit shkëputjen dhe i jep Pekinit të drejtën e përdorimit të forcës për të bashkuar ishullin me Kinën kontinentale.
Ish-presidenti tajvanez Lee Teng Hui foli para protestuesve duke theksuar se Tajvani është pjesë e botës, por jo e Kinës.
XS
SM
MD
LG