Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti rumun, Traian Basescu, ka kërkuar që NATO-ja t'i bashkangjitet organizatave evropiane në zgjidhjen e "konflikteve të mbetura pezull" në rajonin e Detit të Zi. Konfliktet në Abkazi, Osetinë Jugore dhe Nagorni-Karabak janë vrima të errëta që rrezikojnë sigurinë e Evropës.
Sipas Basescut presioni i shtuar mbi Rusinë është i domosdoshëm.
XS
SM
MD
LG