Ndërlidhjet

BISHKEK


Raundi i dytë i zgjedhjeve parlamentare në Kyrgistan po shoqërohet nga protesta kundër votimeve dhe presidentit aktual. Në Xhalalabad, rreth 2.000 persona kërkuan largimin e presidentit Askar Akajev.
"Akajev largohu" thërrisnin protestuesit të cilët që nga java e kaluar e mbajnë të okupuar ndërtesën e administratës krahinore. Vendi është përfshirë nga protestat pas raundit të parë të zgjedhjeve me 27 shkurt, kurse vëzhguesit kanë evidencuar shumë mangësi.
XS
SM
MD
LG