Ndërlidhjet

UASHINGTON


Organizata ndërkombëtare, Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve ka veçuar Rusinë dhe vendet e dala nga ish Bashkimi Sovjetik si shtete ku gjendja e gazetarëve është përkeqësuar.
Rusia sipas të njëjtave burime ka mbyllur të gjitha zërat e pavarur në televizionin kombëtar rus, derisa shenja alarmante janë vënë re gjatë mbulimit të tragjedisë së Besllanit.
Ndërkaq në të gjithë botën gjatë vitit të kaluar 56 gazetarë humbën jetën në krye të detyrës, shifër kjo më e larta që nga vitit 1994, kur ishin shënuar 66 viktima në mesin e gazetarëve.
XS
SM
MD
LG