Ndërlidhjet

SHKUP


Gjykata Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë ka ngritur aktakuzën ndaj ish-ministrit të brendshëm të Maqedonisë, Ljube Boshkovski, për krime të kryera gjatë konfliktit të vitit 2001, ka konfirmuar Ministria e Drejtësisë së Maqedonisë.
Boshkovski dhe Johan Tarçulovski akuzohen për shkelje të ligjeve e zakoneve të luftës gjatë operacionit të Lubotenit", ka thënë zëdhënësja e Ministrisë së Drejtësisë.
Nga ky operacion mbetën të vdekur së paku 10 shqiptarë dhe u shkatërruan 22 shtëpi.
XS
SM
MD
LG