Ndërlidhjet

TAJVAN


Vazhdon gjendja e tensionuar mes Kinës dhe Tajvanit, pas miratimit të ligjit nga ana e Kinës që i lejon Pekinit të drejtën e përdorimit të forcës nëse Tajvani merr ndonjë hap për shkëputje.
Me këtë rast Joseph Wu, kreu i Këshillit për mardhëniet mes Tajvanit dhe Kinës deklaroi se vendimet e njëanshme të qeverisë kineze kërcënojnë paqen dhe stabilitetin në rajon". Më tej Wu ka shtuar:
"Sovraniteti i Tajvanit i takon 23 milionë tajvanezëve dhe çdo ndërhyrje nga autoritetet kineze nuk do të tolerohet", tha zyrtari i lartë tajvanez.
XS
SM
MD
LG