Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

NJU DELHI


Sekretarja amerikane e shtetit Condoleezza Rice tha se Uashingtoni është i shqetësuar nga njoftimi i fundit i Kinës për rritjen e buxhetit ushtarak.
Në fillim të turneut në vendet e Azisë, Rice e kritikoi hapin e Kinës, duke thënë se u bë në kohën kur ende nuk është zgjidhur çështja e Tajvanit dhe Kinës.
Rice gjithashtu e kritikoi ligjin e sapomiratuar nga parlamenti kinez, që i jep Pekinit bazë ligjore për të sulmuar Tajvanin nëse ujdhesa shpall pavarësinë.
XS
SM
MD
LG