Ndërlidhjet

BAGDAD


Asambleja Kombëtare e Irakut e përbërë nga 275 anëtarë, e dalë nga zgjedhjet e 30 Janarit, mbajti takimin e parë. Asambleja do hartojë projketkushtetutën irakiane si dhe do të zgjedhë presidentin dhe dy nënpresidentët, që më pas do emërojnë kryeministrin. Një shpërthim ka ndodhur në zonën e gjelbër të sigurisë ku po zhvillonte punimet Asambleja.
Ndërkaq është njoftuar për sulme në qytetin e Bakubës ku kanë humbur jetën 2 persona.
XS
SM
MD
LG