Ndërlidhjet

PEKIN


Organizatat për të drejtat e njeriut thanë se Kina po i përdorë të burgosurit si pengje për përfitime politike. Amnesty International dhe Human Right Watch i bënë këto komente pas lirimit të desidentes Rebiya Kadeer, e cila fajësohej se të huajve u ka dhënë informacione sekrete. Organizatat ndërkombëtare thanë se Kina nuk duhet të gëzojë kurrëfarë përfitimi politik nga lirimi i saj, pasi të drejtat e njeriut atje nuk janë përmirësuar.
XS
SM
MD
LG