Ndërlidhjet

PEKIN


Sekretarja amerikane e shtetit Condoleezza Rice e përfundoi turneun e saj të parë në vendet e Azisë.
Rice në Pekin sërish lëshoi paralajmërime kundër propozimit të BE-së për t'i shitur armë Kinës, duke thënë se kjo do ta ndryshonte baraspeshën ushtarake në Azi.
"Heqja e embargos për armë Kinës në këtë kohë, krahas shqetësimeve të vazhdueshme për të drejtat e njeriut, nuk do të dërgonin sinjal të drejtë dhe mund ta ndryshonin baraspeshën ushtarake në vendin ku Shtetet e Bashkuara kanë interesa të fuqishme të sigurisë", tha sekretarja e shtetit Condoleezza Rice gjatë vizitës në Pekin.
XS
SM
MD
LG