Ndërlidhjet

PEKIN


Kryeministri i verikorean Pak Pong-ju tha se vendi nuk i kundërshton bisedimet 6-palëshe për programin e vet bërthamor, dhe se Koreja e Veriut në çdo kohë do t'u kthehet negociatave, nëse "janë të pjekura kushtet".
Këto komente Pak Pong-ju i bëri në Pekin para takimit me kryeministrin kinez Wen Jiabao.
Vizita e tij bëhet një ditë pasi sekretarja e shtetit Condoleezza Rice, tha në Pekin se Kina ka "rol të rëndësishëm" për të bindur Korenë e Veriut që t'u kthehet negociatave.
XS
SM
MD
LG