Ndërlidhjet

VARSHAVË


Ligjvënësit e Polonisë i kërkuan Rusisë ta dënojë ekzekutimin e të burgosurve polakë në vitin 1940 nga policia sekrete sovjetike.
Parlamenti sot e miratoi rezolutën, me rastin e 65 vjetorit të masakrës në pyllin Katyn afër qytetit Smolensk në Rusi, në të cilin u vranë mbi 4.000 rekrutë polakë .
Rezoluta thotë se përmirësimi i marrëdhënieve ruso-polake varet nga publikimi i "të vërtetës së plotë" rreth krimit dhe dënimit të aktorëve të tij.
Varrezën masive e zbuluan trupat gjermane në vitin 1944.
XS
SM
MD
LG