Ndërlidhjet

TAIPEI


Presidenti i Tajvanit Chen Shiu-Bian iu bashkangjit qindra mijë demonstruesve që sot protestuan në kryeqytetin Taipei, kundër ligjit të miratuar nga parlamenti i Kinës, me të cilin sanksionohet përdorimi i forcës ushtarake nëqoftëse Tajvani do të shpallte pavarësinë formale.
Kina dhe Tajvani u ndanë në vitin 1949 gjatë luftës qytetare, por Pekini e konsideron ujdhesën pjesë të territorit kinez.
XS
SM
MD
LG