Ndërlidhjet

TAIPEI


Presidenti i Tajvanit, Chen Shiu Bian iu bashkangjit qindra mijëra protestuesve në Taipei, të cilët kundërshtuan ligjin e miratuar nga parlamenti i Kinës, që sanksionon përdorimin e forcës ushtarake, nëqoftëse Tajvani do të shpallte pavarësinë.
Protestuesit fillimisht u mblodhën në 10 vende të ndryshme të kryeqytetit, si simbolikë për 10 nenet e ligjit kundër ndarjes së Tajvanit, dhe pastaj u tubuan para presidencës.
XS
SM
MD
LG