Ndërlidhjet

BISHKEK


Kryeministri i ri i Kirgizisë, njëherit presidenti i përkohshëm, Kurmanbek Bakayev tha se është ende heret që presidenti i përmbysur Askar Akayev, të kthehet në Bishkek. Akayev u largua pas protestave të opozitës dhe aktualisht ndodhet në Moskë. Nga zhvillimet tjera në Kirigizi veçohet dorëheqja e koordinatorit të forcave të rendit, Felix Kulov.
"Rendin e kemi vendosur brenda dy ditësh. Nuk kemi vrarë askend dhe nuk kemi shkelur ligjin" tha Kulov, duke shtuar se pas stabilizimit të gjendjes nuk e ndjen më të nevojshme që të ushtrojë këtë detyrë.
XS
SM
MD
LG