Ndërlidhjet

BISHKEK


Shefi i Organizatës për Bashkëpunim dhe Siguri në Evropë, Dimitrij Rupel sygjeroi që presidenti i përmbysur i Kirgizisë, Askar Akayev të jap dorëheqje.
"I kam përcjellur me vëmendje të madhe ngjarjet e javëve të fundit në Kirgizi dhe OSBE-ja ka qenë vigjilente rreth këtyre zhvillimeve" tha Rupel, gjatë vizitës së sotme në Bishkek. Kryeministri i përkohshëm i Kirgizisë, Kurmanbek Bakiyev premtoi vazhdimin e reformave demokratike.
"Qeveria e tanishme synon vazhdimin e transformimeve të deritanishme demokratike" tha Bakyiev. Presidenti i përmbysur Akayev ndodhet në Rusi.
XS
SM
MD
LG