Ndërlidhjet

MOSKË


Presidenti i rrëzuar i Kirgizisë, Askar Akajev, ka nënshkruar dorëheqjen, kanë bërë të ditur burimet e parlamentit kirgiz.
Bermet Bukasheva, këshilltare e kryeparlamentarit të Kirgizë, ka theksuar:
"Ish presidenti Akajev shprehu dëshirën që rruga e Kirgizisë në të ardhmen të jetë demokratike dhe theksoi nevojën që vendi të forcojë mardhëniet me Rusinë", tha zyrtarja kirgize Bakasheva.
Kirgizia është vend i Azisë Qëndrore, që ka fituar pavarësisnë pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, derisa Moska është përpjekur të ruajë ndikimin mbi këto vende. Kirgizia iu bashkangjit lëvizjeve në Gjeorgji e Ukrainë, të cilat rrëzuan regjimet autoritare pro Moskës.
XS
SM
MD
LG