Ndërlidhjet

CHICAGO


Presidenti i Ukrainës Viktor Yushchenko pas fjalimit në Chicago udhëtoi në Boston, vendlindjen e të shoqes.
Më shumë se 1.400 ukraino-amerikanë e brohoritën emrin e Yushchenkos kur ai sot mbërriti në hotelin për të mbajtur fjalimin e organizuar nga Këshilli i Chicagos për Marrëdhënie të Jashtme.
Ai u bëri thirrje bashkatdhetarëve që të jetojnë, të punojnë dhe investojnë në Ukrainë, duke i siguruar se do ta frenojë korrupcionin dhe varfërinë.
Dje në Uashington, Bush, e quajti Yushchenkon "frymëzim për të gjithë ata që duan lirinë", dhe tha se Shtetet e Bashkuara mbështesin zgjërimin e NATO-s me Ukrainën".
XS
SM
MD
LG