Ndërlidhjet

BERLIN


Qeveria gjermane e ka shprehur kënaqësinë për rekomandimin e Komisionit Evropian për të filluar bisedimet e asociim stabilizimit me Serbinë dhe Malin e Zi, deklaroi ministri i jashtëmm Joshka Fisher pas takimit me presidentin e Serbisë.
Boris Tadiq ndërkaq u shpreh se Serbia është e gatshme për bashkëpunim të plotë me Tribunalin e Hagës ndërsa lidhur me Kosovën deklaroi:
"Kosova do ta ketë qeverinë e saj, parlamentin, kushtetutën dhe sitemin e saj ligjor, por për Serbinë pavarësia e Kosovës është e papranueshme" tha presidenti serb.
XS
SM
MD
LG