Ndërlidhjet

BISHKEK


Sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Rumsfeld, gjatë vizitës së sotme në Kirgizi shprehu mbështetjen e Uashingtonit për udhëheqësit e rinjë në Bishkek.
"Bota natyrisht i ka shikuar me interes të madh ngjarjet në Kirgizi. Una shpreha vlerësimet tona për bashkëpunimin që kemi pasur në luftën kundër terrorit dhe lëvizjet drejtë demorkacisë në Afganistan" tha Rumsfeld.
Ndërkaq, ushtruesi i detyrës së presidentit, Kurmanbek Bakieyev tha se amerikanët mund të vazhdojnë të përdorin bazën ajërore në Kigizi, nga e cila përkrahen operacionet amerikane në Afganistan.
XS
SM
MD
LG