Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i deritanishëm i Bankës Botërore, James Wolfensohn u caktua nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre, si koordinator për reformat politike dhe ekonomike palestineze. Njoftimi u bë publik nga Sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice.
"Përgjegjësia për paqe i mbetet Izraelit dhe palestinezëve. Volfensohn vetëm mund t'i ndihmojë të arrijnë atë që palët dëshirojnë", tha Rice.
Wolfensohn ndërkaq e vlerësoi si shumë të rëndësishëm angazhimin në zgjidhjen e problemeve ndërmjet Izraelit dhe palestinezëve.
XS
SM
MD
LG