Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

BERLN


Gjermania po përkujton 60 vjetorin e çlirimit të kampit Bergen Belsen dhe kampeve tjera naziste të përqendrimit. Ceremonitë private kanë filluar që dje, kurse ato zyrtare do të mbahen neser. Ndërkohë, ish përgjegjësi i muzeut në Hanover, Hans Juergen Haessler tha se është duke organizaur Fondacionin për Muzeun e Holokaustit gjerman, pasi memorialet e kampeve të ndryshme nuk janë të mjaftueshme për edukimin e gjenerateve të reja rreth përhapjes së ideologjisë së Hitlerit.
XS
SM
MD
LG